Navštivte s námi Muzeum Rumburk

Toto muzeum má velmi zajímavou historii. Založeno bylo z podnětu členů Humboldtova vzdělávacího spolku, který ve městě na samém severu Čech sdružoval intelektuální elitu, učitele, historiky i podnikatele, kteří si dali za úkol dělat vše pro lepší poznání historie svého regionu. A tak si tito páni řekli, že založí muzeum, které vzniklo na základě rozhodnutí městského zastupitelstva 15. května 1902. Získalo dvě místnosti v tehdejší odborné tkalcovské škole, kde je dnes škola zdravotnická. Zabývalo se vlastivědnou činnosti a sbíralo předměty, vážící se k přírodě i k historii. Humboldtův vzdělávací spolek byl pozoruhodnou institucí a zasloužil se o zmapování dějin od slovanského osídlení některých míst, až po jejich většinovou německou současnost. Jak známo – Němce sem pozvali čeští králové, aby osídlili neobydlená místa.

České i německé obyvatelstvo si postupně zvyklo na nejbližší sousedství, hlavně v době industrializace, kdy zde vzniklo mnoho textilek, ale i skláren. Není bez zajímavosti, že svého času to byl nejprůmyslovější kraj Rakousko-Uherska.
Po 2. světové válce se muzeum přestěhovalo do stávající budovy v ulici Na Valech, na kraji centra města, do bývalé továrny Johanna Föstera, kde se barvily tkaniny a lněné příze. Budova je to na zdejší poměry velká a prostorná.

Poutavé expozice, vstřícní průvodci

Muzeum je velmi bohaté a plné krásných předmětů, týkajících se nejen města a okolí, ale celého Šluknovského výběžku. Po 2. světové válce v pohraničí zaniklo mnoho věcí a v některých sousedních městech byla rušena muzea. Třeba Městské muzeum v Krásné Lípě, které bylo instalováno v domě, kde žily dvě významné osobnosti – akademický malíř August Frind, žák malířské akademie v Mnichově, a klavírní virtuos August Stradal, poslední žák Franze Liszta. Tito dva velikáni mnoho let doslova „odpočívali“ v rumburském depozitáři, než se podařilo v muzeu vytvořit krásné expozice, kde je vystaveno mnoho jejich osobních předmětů, autentického nábytku, Strádalových hudebních nástrojů a Frindových obrazů, z nichž překvapivě poznáme, jak skvělý to byl malíř.
V muzeu dále uvidíme mnoho předmětů umělecké hodnoty, sklo, porcelán, výstavu Betlémářství v Českém Nizozemí a v současné době i dvě kratší výstavy – sbírky hodin a cínových předmětů.
Milovníky přírody a zdejší krajiny jistě nezklamou expozice věnované těmto tématům, ve sbírkách přírodnin si na své přijdou hlavně děti.

Atelier akademického malíře Augusta Frinda v rumburském muzeu (Foto Miroslav Feszanicz)
Atelier akademického malíře Augusta Frinda v rumburském muzeu (Foto Miroslav Feszanicz)

100 let od legendární vzpoury

Rumburk má zajímavou  historii a letos spolu s nedalekým sklářským městečkem Novým Borem oslavil významné výročí. Zde se totiž před sto lety odehrála vzpoura, která poznamenala vývoj konce 1. světové války u nás. V Rumburku sídlila posádka a do města se vraceli vojáci z ruského zajetí, mezi nimiž se šířila nespokojenost nejen s příděly jídla, navíc zde povel k zařazení navrátilců zpět do války. Část 7. střeleckého pluku odmítla složit zbraně a vypukly nepokoje. Vzbouřenci se snažili dostat různými směry až ku Praze, ale cestu jim zahradilo vojsko. Prohráli nejen svou věc, ale mnozí z nich i životy. Zasedal stanný soud. Tři vůdci povstání byli odsouzeni k trestu smrti zastřelením, sedm jich bylo popraveno u Nového Boru, ostatní dostali tresty vězení.
Muzeum připravilo k těmto tragickým událostem výstavu, která navazuje na další téma, jímž je Velká válka v korespondenci a artefaktech. Byla sestavena z exponátů Oblastního muzea v Děčíně, jeho poboček v Rumburku a ve Varnsdorfu a soukromých sbírek. Jak název napovídá, jsou zde předměty i korespondence. Výstava je věnována mužům, kteří zemřeli na bojištích Velké války, stejně jako těm, kteří nepřežili válečné útrapy, nebo těm, kteří byli postiženi ztrátou a utrpením svých blízkých.

A duha tančila na skle tancem sedmero múz…

Poetický název je další aktivitou muzea v rámci oslav stého výročí vzpoury. Jedná se o výstavu rumburského rodáka – světově známého akademického sochaře a sklářského výtvarníka Pavla Homolky. Jeho medailon přineseme v dalším čísle našeho listu.
Zbývá dodat, že rumburské muzeum bezesporu patří k nejzajímavějším nejen v tomto kraji.

Info box:
Na Valech 401/4, 408 01 Rumburk
Tel.: 412 332 194
Email: info@muzeumrumburk.cz
Informace o otevírací době, vstupném, atd. na: http://www.muzeumdc.cz resp. http://www.muzeumrumburk.cz

Taťana Březinová; publikováno v dvouměsíčníku Mozaika č. 5 – Říjen 2018, str. 3-4 (vydává Art Mozaika, s. r. o., https://www.artmozaika.eu/, distribuce zdarma, objednávka za cenu poštovného na info@artmozaika.eu)